Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Program Ethos Film Fest

Luni, 4 noiembrie 2019 – Sala „Valeria Peter Predescu”

11:00 Deschiderea Festivalului
12:00 Bucovina is a place of longing by Adrian Zăvoianu, Araxi-Alexandra Chevorchian (RO) (scurtmetraj)
Ziua și noaptea Sânzienelor by Patricia Marina Toma (RO) (scurtmetraj)
Mătrăgună, doamnă bună by Corina Isabella Csiszár (RO) (scurtmetraj)
Ardia by Andrea Pecora, Italia (scurtmetraj)
13:00 The Hindu Mosaic of Tharparkar by Maheen Zia, Hasan Ali Khan, Pakistan (lungmetraj)
14:00 Biserica Sfânta Vineri-Herasca Rediviva by Boholt Gabi (RO) (scurtmetraj)
14:45 YOU Expressing the endless cycle of reincarnation through dance by Ryo Matsuo, Japonia (lungmetraj)
16:00 Colors of Germiyan by Demet Çiki Turcia (scurtmetraj)
16:45 GOING SOUTH by Joshua Wahlen, Alessandro Seidita, Italia (lungmetraj)
18:00 Vernisaj Expoziție Fotografie
19:00 Atsolorra by Ruben Rosas, Spania (scurtmetraj)
I Do Not Hate You, Death by Olga Lucovnicova (RO) (scurtmetraj)
The sound of a smile in Wayuu by Camila Guerrero Arango, Columbia (scurtmetraj)
Kobor – a community between past and future by Zoltán Ferkó, Ungaria (scurtmetraj)
20:00 Black Indians by Jo Béranger, Franța/USA (lungmetraj)

Marți, 5 noiembrie 2019

12:00 WANTOKS: Dance of Resilience by Iara Lee, USA (scurtmetraj)
Trapiche by Hernán García, Panama (scurtmetraj)
Saffron Women by Oradol Kaewprasert, Iran (scurtmetraj)
13:00 Imilchil, my beautiful village by Omar Mouldouira, Maroc (scurtmetraj)
13:45 Libertai by Bill Szilagyi, Brazilia (scurtmetraj)
Heritage by Tursunbek uulu Ilgiz-Sherniiaz, Kârgâzstan (scurtmetraj)
14:30 The Traditional Brazilian Family KATU by Rodrigo Sena, Brazilia (scurtmetraj)
Dukkha by Elisavet Pirounia, Grecia (scurtmetraj)
15:30 Călărași – A Land by the Gate of Heaven by Dumitru Grosei, Republica Moldova (lungmetraj)
18:00 Lansare Videoclip „Domnișor” – Iarba Fiarelor
19:30 BURKINABE BOUNTY: agroecology in Burkina Faso by Iara Lee, Burkina Faso (scurtmetraj)
Conacele Boierești by Valeru Ciurea (RO) (scurtmetraj)
20:30 Maria Zotic – meșteșugul țesutului by Margareta Mihalache (RO) (scurtmetraj)
21:15 Tâmplarul by Kerekes (RO) (lungmetraj)

Miercuri, 6 noiembrie 2019

13:45 The Purest Root by Anderson Barbosa, Brazilia (scurtmetraj)
14:20 Olteanca by Joăo Pedro Borsani (RO) (scurtmetraj)
14:50 The Unsung by Sarah Thomas, India (scurtmetraj)
15:40 Head Forest by Dan Cimpoeșu (RO) (scurtmetraj)
People nearby the Church by Dan Cimpoeșu (RO) (scurtmetraj)
16:30 The Gorgeous of the Evening by Davor Boric, Croația (scurtmetraj)

18:00 Gala Festivalului
Trupa de Teatru a Școlii de Arte Bistrița, coord. prof. Codruța Rus
Florina Bălan, Vasile Crișan

Luni, 4 noiembrie 2019 – Sala „Adrian Pintea”

12:00 WANTOKS: Dance of Resilience in Melanesia by Iara Lee, USA (scurtmetraj)
Trapiche by Hernán García, Panama (scurtmetraj)
Saffron Women by Oradol Kaewprasert, Iran (scurtmetraj)
13:00 Imilchil, my beautiful village by Omar Mouldouira, Maroc (scurtmetraj)
13:45 Libertai by Bill Szilagyi, Brazilia (scurtmetraj)
Heritage by Tursunbek uulu Ilgiz-Sherniiaz, Kârgâzstan (scurtmetraj)
14:30 The Traditional Brazilian Family KATU by Rodrigo Sena, Brazilia (scurtmetraj)
Dukkha by Elisavet Pirounia, Grecia (scurtmetraj)
15:30 Călărași – A Land by the Gate of Heaven by Dumitru Grosei, Republica Moldova (lungmetraj)
17:00 Ouale de Paști de la Oboga by Valeru Ciurea (RO) (scurtmetraj)
Conacele Boierești by Valeru Ciurea (RO) (scurtmetraj)

Marți, 5 noiembrie 2019

13:45 The Purest Root by Anderson Barbosa, Brazilia (scurtmetraj)
14:20 Olteanca by Joăo Pedro Borsani (RO) (scurtmetraj)
14:50 The Unsung by Sarah Thomas, India (scurtmetraj)
15:40 Head Forest by Dan Cimpoeșu (RO) (scurtmetraj)
People nearby the Church by Dan Cimpoeșu (RO) (scurtmetraj)
16:30 The Gorgeous of the Evening by Davor Boric, Croația (scurtmetraj)
17:15 MEXICO awaiting for the souls of the dead by Malgorzata Szyszka, Polonia (scurtmetraj)
18:30 Kandurwan, Baking History by Mehvish Rather, India (scurtmetraj)
19:00 MAMA. SOY CAMPO, SOY CIUDAD by Luis Herrera, Ecuador (scurtmetraj)

Miercuri, 6 noiembrie 2019

12:00 Bucovina is a place of longing by Adrian Zavoianu, Araxi-Alexandra Chevorchian (RO) (scurtmetraj)
Ziua și noaptea Sânzienelor by Patricia Marina Toma (RO) (scurtmetraj)
Mătrăgună, doamnă bună by Corina Isabella Csiszár (RO) (scurtmetraj)
Ardia by Andrea Pecora, Italia (scurtmetraj)
13:00 The Hindu Mosaic of Tharparkar by Maheen Zia, Hasan Ali Khan, Pakistan (lungmetraj)
14:00 Biserica Sfânta Vineri-Herasca Rediviva by Boholt Gabi (RO) (scurtmetraj)
14:45 YOU Expressing the endless cycle of reincarnation through dance by Ryo Matsuo, Japonia (lungmetraj)
16:00 Colors of Germiyan by Demet Çiki, Turcia (scurtmetraj)
16:45 GOING SOUTH by Joshua Wahlen, Alessandro Seidita, Italia (lungmetraj)